Erasmus Programı Nedir?

Erasmus programı 1987 yılında başlatılan ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen öğrenci değişim programına verilen isimdir. İsmini Rönesansın en önemli ustalarından biri olan edebiyat araştırmacısı ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus’tan alan Erasmus programı gençleri sosyal anlamda geliştirirken bir yandan da yeni bir dil öğrenmelerini ve yeni iş olanakları edinebilmelerini sağlar. 

Erasmus Programının Şartları Nelerdir?

Erasmus programı, lisans öğrencilerine yurtdışında eğitim ve staj imkanı sağlayan bir programdır. Ancak bununla birlikte master ve doktora yapan öğretim üyelerine de eğitim imkanı sunar. Programlar 3-12 ay arası sürer. 37 ülke içerisinden 4000'den fazla yüksek öğrenim kurumunun dahil olduğu programa başvurabilmek için:

Öğrencilerin lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2, master ve doktora öğrencileri içinse 4 üzerinden en az 2,5 olması,
Erasmus programı için TOEFL/IELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından en az 70 puan alınması,
Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekir.

Erasmus programından iki farklı şekilde faydalanabilmek mümkündür:

Bir Avrupa üniversitesinde eğitim alarak
Avrupalı bir şirkette staj yaparak

Programa dahil olan öğrenciler her iki programa da bir kereye mahsus olmak üzere katılabilirler. Hibeleri 24 ay ile sınırlı olan programda yurtdışı eğitimini yurtdışı stajı ile birleştirebilmek de mümkündür.

Erasmus Programının Avantajları Nelerdir?

Erasmus programı;

Yeni bir ülkede yabancı dili geliştirme fırsatı sağlar. Kişi gittiği ülkenin dilini anadili o dil olan insanlar ile pratik etme imkanı bulur. 
Yeni insanlarla tanışarak kişisel gelişime katkı sağlar. Yeni bir kültüre dahil olmak öğrencilerin vizyon sahibi olmalarına yardımcı olur, dünyaya bakış açılarını geliştirir. 
Erasmus kariyer için harika bir basamaktır. İlk olarak yeni bir dil öğrenmenizi sağlayarak CV'nize artı katar. Bununla birlikte özgeçmişinize ekleyeceğiniz güzel bir deneyimdir.

Eğer siz de Erasmus programına başvurmak istiyor ve TOEFL/IELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından gerekli puanı alabilmek için yabancı dil desteğine ihtiyaç duyuyorsanız hayatınızın bu yeni dönemine Zozuq ile hazırlanabilirsiniz. Erasmusa hazırlık kurslarından faydalanmak için vakit kaybetmeden sizleri de aramıza bekliyoruz.