Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmek Gerekir?

Yabancı dil bilmek, günümüzde hem iş dünyasında hem de sosyal hayatta sizi bir adım öne taşıyacak önemli bir konu. Birçok insan yabancı dil deyince sadece İngilizce öğrenmeyi tercih ediyor ama artık İngilizce bilmeyen insan sayısının çok az olduğu düşünüldüğünde sadece İngilizce bilmek malesef sizi yetersiz bırakabilir. Peki hangi yabancı dilleri bilmek gereklidir? Birlikte bakalım. 

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmeliyim?

Öğrenmek için yeni bir dil seçmeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Örneğin seçtiğiniz yabancı dil hayatınızın neresinde işinize yarayacak? Çalıştığınız ya da çalışacağınız sektörde ya da yaşamak istediğiniz ülkede o dil ne kadar sıklıkla konuşuluyor? Öğrenmeyi tercih ettiğiniz dilin dünyadaki yaygınlığına göre iş olanakları nasıl? Seçeceğiniz dil anadilinize ne kadar yakın? Bu tip soruların yanıtlarını verebildiğinizde öğrenmek istediğiniz yabancı dili de bulmanız oldukça kolaylaşacaktır. 

Gelelim hangi yabancı dilleri öğrenebileceğinize. Listemizi inceleyerek siz de kendinize en uygun yabancı dili bulabilirsiniz: 

1 . İngilizce : İngilizce artık olmazsa olmaz bir dil. Herkesin mutlaka bilmesi gereken diller sıralamasında ilk sırayı alan İngilizce'yi bugün tüm dünyada 1 milyar 120 milyon kişi konuşuyor. Dünyanın en yaygın konuşulan dili olan İngilizce öğrenebileceğiniz en yararlı dillerden ilki.

2 . İspanyolca : 21 ülkenin resmi dili olarak konuşulan ve BM, AB, Dünya Ticaret Örgütü ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın resmi dillerinden biri olan İspanyolca özellikle iş dünyasında sizi önemli bir yere taşıyacak mutlaka öğrenilmesi gereken dillerden. 

3 . Fransızca : 300 milyon ile dünyada en çok konuşulan 5. dil olan Fransızca da İngilizce'den sonra öğrenebileceğiniz diller arasında yer alıyor. İspanyolca gibi Birleşmiş Milletlerde kullanılan resmi dillerden biri olan Fransızca'yı özellikle moda, tiyatro, dans, mimarlık, mutfak, sanat gibi farklı dallardan birinde çalışmak istiyorsanız mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz.

4 . Türkçe : Dünyanın en zengin dillerinden biri olan Türkçe, öğrenmesi kolay ve zevkli diller arasında. Dünya üzerinde yaklaşık 220 milyon insan Türkçe konuşabiliyorken Türkçe öğrenmek sizi siyasi, kariyer ve kültürel anlamda oldukça besleyecek bir dil.

5 . Çince : Dünyanın en büyük ekonomisine sahip Çin, diplomatik ve ticari önemi yüksek ülkelerden biri. Çin ile ilişkileri yüksek global bir şirkette çalışıyor ya da çalışmayı hedefliyorsanız Çince öğrenmek size paha biçilemez bir nitelik kazandıracaktır.