IELTS Nedir?

IELTS (International English Language Testing System) , İngilizcenin kullanıldığı ülkelerde çalışma veya eğitim görmek isteyen kişilerin girdikleri seviye belirleme testidir. Uluslararası alanda geçerliliğe sahip bir sınav sistemi olan IELTS 1989 yılından bu yana düzenlenmektedir. Amerikan İngilizcesini test eden TOEFL 'dan farklı olan uluslararası İngilizce seviyesini belirleyen IELTS, British Council ve IDP Education tarafından düzenlenmektedir. Zozuq online IELTS kursu ile hazırlanabileceğiniz IELTS ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

IELTS Sınavı Hakkında 

Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapanlar için zorunlu olan IELTS Avustralya, İngiltere, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’daki akademik kurumların neredeyse tamamı tarafından kabul edilmiştir. Farklı bir ülkede eğitim görmek ya da çalışmak isteyen kişilerin muhakkak girmesi gereken IELTS pek çok profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları tarafından istenmektedir. 140 ülkede 10.000 den fazla kurum tarafından tanınan sınav akademik ve genel olmak üzere 2 farklı türde yapılmaktadır. Akademik sınav İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak veya çalışmak için uygulanırken genel sınav ise akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için gereklidir.

IELTS Özellikleri ve Sınav Yapısı

IELTS sınavında katılan kişilerin İngilizce okuma, yazma, konuşma ve dinleme yetkinlikleri ölçülür. Her bir bölüm için 0-9 arasında değerlendirme notu verilmekte, son aşamada genel değerlendirme seviyesine gelinmektedir. Sınava giren tüm katılımcıların ilgili  bölümü de tamamlamaları ve yeterli not almaları beklenmektedir. Dinleme ve konuşma bölümleri tüm katılımcılar için aynıdır ancak okuma ve yazma bölümleri sınavın akademik olup olmamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Sınav dinleme: 40 dakika, okuma: 60 dakika, yazma: 60 dakika ve konuşma: 10-15 dakika olmak üzere toplamda 3 saat sürmektedir.

Sınavda başarılı olmak için gelinmesi gereken net bir puan yoktur. Burada puan girilmek istenen okula, üniversiteye, iş yerine ya da konsolosluğa göre değişkenlik gösterebilir. 

IELTS'ye Zozuq ile Hazırlanın!

IELTs sınavında seviyenizi artırmak ve istediğiniz ülkede istediğiniz eğitimi görmek ya da çalışmak istiyorsanız sınava Zozuq ile hazırlanabilirsiniz. Alanında uzman eğitmenleri ile Zozuq IELTS'de hedeflediğiniz puanı almanızı evinizden ayrılmanıza gerek kalmadan kolay ve etkili bir yol ile sağlayarak sizi hedeflerinize ulaştıracak!