İngilizce Aksanınızı Nasıl Geliştirirsiniz?

İngilizce öğrenmeye başlayan herkes onu anadili gibi akıcı bir şekilde konuşmak ister. Ancak çoğu zaman bu mümkün olmayabilir. İngilizce aksanını geliştirmek isteyen kişiler sadece online İngilizce eğitimine önem vermekle kalmayıp bol bol da dil pratiği yapmalıdır. Zozuq ailesi olarak online İngilizce öğrenme programlarımızda İngilizce aksanınızı geliştirecek özel çalışmalara ve dil pratiklerine yer veriyoruz. Bunun dışında siz de uygulayacağınız bazı yöntemler ile İngilizce aksanınızı hızlı bir şekilde geliştirebilir ve İngilizceyi anadiliniz gibi konuşabilirsiniz. 

İngilizce Aksan Geliştirme Yöntemleri

1 . Vurgu ve Tonlama Alıştırmaları 

Vurgu ve tonlamanın baskın olduğu İngilizcede bu özelliklerin anlaşılabilir olması için üzerine biraz alıştırma yapılması gerekir. Örneğin the, a, an gibi articlelar, zamirler ve edatlar  vurgu gerektirmeden okunurken isimler, fiiller, sıfatlar ve zarflar gibi belli kelime grupları vurgu ve tonlamalara dikkat edilerek okunur. Eğer bu tonlama ve vurgulara dikkat edilmezse cümlelerin anlamları değişebilir. Bu vurgu ve tonlamaları sık sık dinleme ve okuma egzersizleri yaparak doğru bir şekilde konuşmak mümkün olacaktır.

2 . Ayna Karşısında Çalışın

Ayna önünde sesli bir şekilde telaffuz çalışmaları yapmak hem hareketlerinizi takip etmenizi hem de telaffuz hatalarınızı fark etmenizi sağlar. Ayna egzersizini bir video, podcast vb. dinleyip durdurarak aynaya tekrar edip gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hem kendi sesinize aşinalık geliştirirsiniz hem de doğru telaffuzu dinleyip ardından tekrarlama fırsatı yakalayabilirsiniz.

3 . Kendi Sesinizi Kaydedin

Ayna egzersizi kadar etkili bir egzersiz olan ses kaydetme sayesinde yine hem İngilizce konuşma biçiminize adapte olabilir hem de telaffuz hatalarınızı fark edip bunları düzeltebilirsiniz. Okuduğunuz ya da kurduğunuz diyaloglarda hatasız bir aksan elde edene kadar aynı metni ya da diyalogu kaydetmeye ve dinlemeye devam edin.

Tüm bunların yanı sıra İngilizce hayal kurmak ve kafanızda İngilizce diyaloglar yaratmak, anadili İngilizce olan kişileri taklit etmek, arkadaşlarınız ya da aileniz ile sık sık İngilizce pratikler yapmak, İngilizce şarkı söylemek de İngilizce aksanınızı geliştirmek açısından uygulayabileceğiniz etkili egzersizler arasında yer alır.