İngilizce Düşünmek İçin Tavsiyeler

İngilizce öğrenmeye başlayan herkes çevresinden mutlaka ''İngilizce düşün!'' tavsiyesini almıştır. Hızlı İngilizce öğrenmek için ipuçları ile ilgili kaynaklarda da İngilizce düşünme maddesine sıkça rastlarsınız. Evet İngilizce düşünmek, İngilizce öğrenme sürecinize ciddi anlamda fayda sağlayan bir eylemdir. Ancak tabii ki bir anda İngilizce düşünmeye başlayamazsınız. Yazımızın devamında size İngilizce düşünmenizi kolaylaştıracak bazı ipuçları aktaracağız. 

İngilizce Düşünmek için Neler Yapmalı?

Yeni bir dil öğrenmeye başladığınızda artık hayatınızın akışı da o dile uygun bir şekilde değişiklik göstermeye başlar. Dinlediğiniz şarkılar, izlediğiniz film ve dizilerdeki alt yazılar, okuduğunuz metinler artık öğrenmeye çalıştığınız dilin özelindedir. Bu süreç aslında sizi yavaş yavaş İngilizce düşünmeye iten bir süreçtir. Bu yüzden gün içinde kendinizi İngilizceye ne kadar çok maruz bırakırsanız, İngilizce düşünme yeteneğiniz de o kadar gelişir.  Sabah uyandığınız andan itibaren kendinizi İngilizce kaynaklar ile beslemeli, İngilizce dinlemeler yapmalı, İngilizce kitaplar okumalısınız. 

Gece yatmadan önce kurduğunuz hayalleri ya da tekrarladığınız günlük diyalogları İngilizce kurmaya çalışın. Kafanıza takılan bir konuyu içinizden İngilizce olarak tartışın, sevdiğiniz biriyle İngilizce diyalog kurduğunuzu hayal edin. Bu hem önemli bir düşünce pratiği sağlar hem de uyku öncesi beyninizi İngilizce ile meşgul ederek uyku sürecinde de konuştuklarınızı pekiştirmenize yardımcı olur.

Dil pratiği yapın. Dil pratiği yapmak hem İngilizce konuşmanıza hem de İngilizce düşünmenize yardımcı olur. Sabah uyandığınızda kendi kendinize bile olsa İngilizce cümleler kurun. Eğer bir ev arkadaşınız varsa ya da ailenizden birisi sizinle yaşıyorsa ondan da dil pratikleri hakkında yardım isteyebilirsiniz. Evde evcil bir hayvanınız bulunuyorsa bile İngilizce dil pratiği yapmanız mümkün. Dil pratiği yapmak konuşmadan önce İngilizce düşünmenizi sağladığı gibi konuşma sonrası da diyaloğu içinizden tekrar ederek yeni bir pratik yapmanıza yardımcı olur. 

Dil pratiği yapmanın bir diğer alternatifi ise online dil kurslarından faydalanmaktır. Zozuq online İngilizce kursu sayesinde, evinizden ayrılmanıza gerek bile kalmadan seviyeniz ne olursa olsun kendinize uygun programlar ile İngilizce düşünebilir, İngilizce yazabilir, İngilizce konuşabilirsiniz!