İngilizce Konuşmaktan Korkanlara Tavsiyeler

Yeni bir dil öğrenmek, hele bir de artık neredeyse herkesin konuştuğunu bildiğimiz bir dili öğrenmek, başta korkutucu ve zor bir iş gibi gelebilir. Kimse bir işe başlarken o işi %100 bilerek başlamaz. Özellikle yabancı dil öğrenmeye başladığınızda içinizde kuşku ve korku hissetmeniz gayet doğaldır. Ancak etrafınıza baktığınızda insanların nasıl İngilizce konuşabildiğini gördüğünüzde, sizin de o insanlardan hiçbir eksiğiniz olmadığını bilmeli, İngilizce'yi sizin de rahatlıkla öğrenebileceğinizi kendinize hatırlatarak işe koyulmalısınız. 

İngilizce Öğrenmekten Korkanlar için Tavsiyeler

1 . Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

Birçok insan konfor bölgesinin dışına çıkmaktan hoşlanmaz. Kendisini rahatsız hissettirecek, onu zorlayacak bir iş ile karşı karşıya kaldığında o işlerden kaçınabilir. Bu durum kişinin kendi gelişiminin önüne büyük bir engel koymasına yol açar. Biliyoruz sıfırdan İngilizce öğrenmek kolay bir iş değildir ancak konfor alanınızın dışına çıkıp, bu iş için emek harcadığınızda zor bir iş de değildir. 

2. Sabırlı Olun

Sabırsızlık neredeyse tüm işlerin katilidir. İngilizce öğrenmeye başladığınızda hemen sular seller gibi İngilizce konuşmaya, anlamaya başlayacağınızı düşünüyorsanız burada yanıldığınızı belirtmeliyiz. İngilizce öğrenmek sabır gerektiren bir iştir. Gün içinde sık sık pratik yapmanızı, İngilizce kaynaklardan faydalanmanızı, online dil kurslarınıza aralıksız devam etmenizi gerektirir. Eğer daha ilk haftalarda sabrınızı yitirir ve derslerinizden koparsanız İngilizce öğrenme hayalinizi de sonlandırmanız gerekebilir. 

3 . Hatalardan Ders Çıkartın

Hayatımızın her anında hatalar yaparak ve bu hatalardan dersler çıkartarak ilerliyoruz. İngilizce öğrenirken hatta öğrendikten sonra bile sık sık hata yapacağınızı baştan bilmelisiniz. Yaptığınız hatalar sizi yıldırmamalı, nerede nasıl hatalar yaptığınızı saptayarak bu hatalardan dersler çıkartıp yolunuza devam etmelisiniz. Örneğin başlangıçta konuşurken çok fazla hata yaptığınızı fark edeceksiniz ancak sık sık dinleme ve konuşma pratikleri yaptığınızda ve konuşma anında yaptığınız hataları çıkarıp bunları düzelttiğinizde zaman içerisinde seviyenizin ilerlediğini fark edeceksiniz. 

4 . Konuşma Pratiği Yapın 

Konuşma pratiği yapmak İngilizce öğrenme korkunuzu yenmenizi sağlayan önemli maddelerden biri. Eğer imkanınız varsa, ana dili İngilizce olan ya da İngilizce'yi çok iyi bilen biriyle yüz yüze pratik yapabilirsiniz. Fakat günümüzde pandemi koşulları ve iş/okul/trafik gibi koşuşturmacaları arasında yüz yüze pratik yapmak zorlaşabilir. 
Zozuq sayesinde online İngilizce öğrenmek bu zorluğu ortadan kaldırarak İngilizce öğrenme korkunuzu üzerinizden atmanızı sağlayacak. Zozuq'ta her türlü seviyeye uygun karşılıklı diyalog pratikleri yapabilir, kendi programınızı oluşturarak dilediğiniz an dilediğiniz yerde bire bir diyaloglar ile korkunuzu kolayca yenebilirsiniz.