İngilizce Mülakatlarda Karşılaşabileceğiniz Sorular

Eğer İngilizce ile aranız kötü ise iş mülakatlarının sizi korkutuyor olması da oldukça normal. Günümüzde birçok iş mülakatı belirli bir yerden sonra İngilizce devam ediyor. İngilizce'nin artık tüm iş yerlerinde neredeyse zorunlu tutulması iş mülakatlarında da kimi soruların İngilizce sorularak, adayların İngilizce bilgilerinin incelenmesine yol açıyor. Online İngilizce öğrenmeye henüz yeni başladıysanız ancak kısa süre içerisinde bir iş görüşmesine girecekseniz iş görüşmelerinde karşılaşacağınız İngilizce soruların neler olabileceğini önceden bilmek işinizi kolaylaştıracaktır.  

İş Görüşmelerinde Sorulan İngilizce Sorular

1 . Tell me about yourself and your education

'' Kendinizden ve eğitiminizden bahsedin.'' olarak çevrilen bu cümle neredeyse her İngilizce mülakatta karşımıza çıkan bir soru. Adayın kendisini kısa ve öz bir şekilde anlatmasını gerektiren bu soru bir taraftan adayın öz geçmişi ile ilgili olan tutarlılığını kontrol etmek bir taraftan da genel İngilizce bilgisini öğrenmek amacını taşıyor.

2 . What are some of your strengths and weaknesses?

''Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?'' olarak çevrilen bu soru ise adayların dikkatle cevaplaması gereken sorulardan. Birçok adayın elenmesine yol açan bu soruya yanıt verirken mutlaka gerçekçi yanıtlar vermeli, zayıf yanlarınızı anlatırken bu yanlarınızı hangi güçlü yanlarınız ile düzelttiğinizi vurgulamalısınız. 

3 .What major problem did you have to deal with recently? How did you handle it?

''Son zamanlarda yaşadığınız en büyük sorun neydi ve bu sorunun üstesinden nasıl geldiniz?'' olarak çevrilen bu soru da yine insan kaynakları uzmanlarının en sevdiği sorulardan biri. Adayın baskı altında olan davranışlarını incelemek için sorulan bu soru aynı zamanda onun sorumluluk kapasitesini de öngörebilmeyi hedefliyor. Bu soruda kendinizden, özel ya da iş hayatınızda karşılaştığınız problemlerden ve bu problemler ile baş etme yöntemlerinizden bahsedebilirsiniz.

4 .Why should we hire you?

'' Sizi işe neden almalıyız?'' olarak çevrilen bu soru ise yine İngilizce mülakatların demirbaş soruları arasında. ‘’What can you do for this company?’’ gibi farklı formlarda da karşınıza çıkabilecek bu soruya vereceğiniz cevabı hem şirketin yapısına uygun hem de kendi iş deneyimleriniz ve gelecek planlarınıza uygun olacak şekilde yanıtlamalısınız. Şirkete ve dahil olmak istediğiniz departmana sağlayabileceğiniz katkıları anlatmak bu soruda size artı bir puan kazandıracaktır.