İngilizce Speaking İçin Neler Yapabilirim?

Onlarca İngilizce ders kitabını bitirebilir, sayısız kelime ve cümle kalıbı ezberleyebilirsiniz ancak eğer speaking pratiğiniz yoksa öğrendikleriniz yalnızca birer bilgi olarak kalır. İngilizce konuşmak birçok insanın hata yapmaktan en çok korktuğu ve en çok çekindiği konudur. Ancak akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek istiyorsanız speaking geliştirmek şart. Peki bu nasıl olacak? Hangi yöntemler ile speaking geliştirilir? 

İngilizce Speaking Nasıl Gelişir?

1 . Odağınız Dilbilgisi Olmasın

İngilizce konuşmanın önündeki en büyük engellerden biri konuşmaya çalışırken dilbilgisi kurallarına odaklanmaktır. Sınavlarınızda ya da yazılı metinlerde dilbilgisine dikkat etmek tabii ki çok önemlidir ancak günlük konuşma dilinde dilbilgisine tamamen odaklanmak gereksizdir. Konuşma pratiklerinizi doğal bir şekilde, kuralları çok düşünmeden gerçekleştirerek daha rahat ve günlük konuşma diline daha uygun bir şekilde konuşabilirsiniz.

2 . Listening Çalışmalarına Önem Verin 

Listening speaking yapmanın en önemli adımlarından biridir. Çünkü eğer daha en başta dinlediklerinizi anlamazsanız konuşmanız da imkansızlaşır. Bunun için özellikle İngilizce podcastlerden faydalanabilirsiniz. Günlük işlerinizi yaptığınız esnada bir yandan listening yapmak speaking geliştirmek için harika bir yöntemdir. Bunun dışında İngilizce şarkılar dinlemek, izlediğiniz film ve dizileri İngilizce dublajlı izlemek de listening geliştirmenizi kolaylaştırır.

3 . Tercümeyi Bırakın

İngilizce cümle kurmaya başladığınızda kelimeleri kendi dilinize tercüme etmeyi azaltın ya da tamamen bırakın. Kendi dilinizde kuracağınız cümlelerde kelimelerin sıralanışı muhtemelen farklı olacaktır ancak İngilizcede cümle ve kalıplar anadilinizin yapısından farklıdır. Tercüme etmek yerine İngilizce cümle ve kalıpları öğrenirseniz kelimeler üzerine düşünmek ve tercüme yapmak zorunda kalmazsınız.

4 . Rahatlayın

Speaking pratiklerinin gelişmesini engelleyen bir diğer konu da konuşmaktan, hata yapmaktan korkmaktır. Eğer speaking konusunda rahat olmazsanız çalışmalarınızda ilerleme kaydedemezsiniz. Kimse bir anda yeni bir dil öğrenmez ve İngilizce öğrenmek isteyen herkes sizinle aynı süreçlerden geçmek zorunda kalır. İyi derecede İngilizce konuşan kişiler de başlangıçta sizinle aynı hataları yapmıştır. Rahatlamak, kendinize güvenmek ve kendinizden emin olarak düzenli bir şekilde dil pratiklerinize devam etmek bir süre sonra speaking çalışmalarınızın meyvelerini almanızı sağlayacaktır.