İş İngilizcesi Nedir?

İş İngilizcesi (Business English), kişilerin iş hayatında kullandıkları profesyonel İngilizce'ye verilen isimdir. İş hayatı ile ilgili kelime kavramlarını, iletişim biçimlerini bilmeyi gerektiren iş İngilizcesi öğrenmek sayesinde kişiler profesyonel bir şekilde yazışabilir, rapor ve sunum hazırlayabilir, konferans ve toplantılara katılarak buralarda eğitim verebilir, resmi mektuplar ve dilekçeler yazabilir, yabancı müşteriler ile telefonla , e-mail'le ya da yüz yüze görüşmeler gerçekleştirebilir. 

İş İngilizcesinde Hangi Kelime ve Kavramlar Kullanılır?

Pazarlama (marketing), iletişim (telecommunications), sunum (presentation), satış (selling), reklamcılık (advertising), muhasebe (accounting), para (money), finans (finance), ekonomi (economics), alışveriş (shopping), ticaret (trade), iş-çalışma (job, business - work, working), kariyer (career), yönetim (management), bankacılık (banking), ithalat-ihracat (import-export), taşımacılık-lojistik (transportation-logistics), yolculuk-ziyaret (travel-visit) gibi kelimeler genellikle iş İngilizcesi kapsamında kullanılan kelimelerdir. Kelimeler kişinin bulunduğu sektöre ve o sektörün özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

İş İngilizcesi Eğitimi Nasıldır?

  • İş İngilizcesi genel İngilizce eğitiminden farklı olarak her seviyeye değil en az Intermediate seviyesinde olan kişilere açıktır.
  • Genel İngilizce eğitiminde genel konular ve günlük konuşma dili üzerinden ilerlenir, İş İngilizcesinde ise daha çok iş hayatına özel bir eğitim sunulur.
  • İş İngilizcesi, eğitiminde ve kariyerinde yükselmek, uluslararası firmalarda çalışmak isteyenler için verilen bir eğitimdir. 
  • İş İngilizcesi kişilere iş hayatında daha akıcı, etkileyici, özgüvenli bir şekilde konuşabilme ve ifade edebilme becerisi sunar. 
  • İş İngilizcesi eğitimlerinde yapılan dil pratikleri genellikle kişinin iş hayatında karşılaştığı/karşılaşabileceği durumlardan türetilir.

İş İngilizcesi (Business English) Kurslarının Amacı

  • İş İngilizcesi resmi ortamlarda kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlar,
  • İş hayatında doğal ve akıcı konuşma yeteneği geliştirir,
  • Kişilerin farklı ülkelerdeki meslektaşları ve müşterileriyle daha sağlıklı bir ilişki kurmasına yardımcı olur,
  • CV, biyografi ve ön yazı, makale, sunum, rapor, faks ve e-mail yazışmaları gibi iş hayatına dair iletişim biçimlerinde profesyonelleşmeyi sağlar,
  • Çizelge ve grafikleri yorumlamaya yardımcı olur.

İş İngilizcesini öğrenmek için İş İngilizcesine yönelik eğitim programlarından yararlanmak gereklidir. Eğer siz de online  iş İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız Zozuq ile tanışarak iş hayatınıza ve kariyerinize sağlam bir yön verebilirsiniz.