İspanyolca Öğrenirken Asla Yapmamanız Gerekenler

Kariyerinize ve kişisel gelişiminize katkı sağlaması için İspanyolca öğrenmeye karar verdiniz. Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasından birini seçtiğiniz için öncelikle sizi tebrik ediyoruz! İspanyolca günümüzde en yaygın konuşulan ve önemi artan dillerden biri. Bu yüzden eğer siz de online İspanyolca öğrenmeye karar verdiyseniz şanslı kişiler arasındasınız. Peki İspanyolca öğrenme aşamasında asla yapmamanız gereken hatalar neler, hangi hatalar İspanyolca öğrenme sürecinizi olumsuz etkiler? Birlikte inceleyelim.

İspanyolca Öğrenirken Yapılan Hatalar

1 . Panik ve Stres Yapmak

Yepyeni bir dil öğreniyorsunuz ve sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda kaygılı olabilirsiniz. Bu gayet doğal ve herkesin yaşadığı bir şeydir. Ancak bunu panik ve strese çevirirseniz İspanyolca öğrenme sürecinizi olumsuz etkileyeceğinizi bilmelisiniz. Panik yapmak ve strese girmek motivasyonunuzu olumsuz etkiler ve öğrenme hızınızı azaltır. Sakin kalarak sıkı ve düzenli çalışmak daha kolay ve etkili öğrenmenize yardımcı olacaktır.

2 . Ezber Yöntemini Unutun

Bir şeyi salt ezberleyerek öğrenmeye çalışmak son derece verimsiz bir öğrenme yöntemidir. Bunun yerine İspanyolcanın özünü anlamalı, dilin yapısını özümsemeli, işlevsel dil kullanımı üzerine yoğunlaşmalısınız. Ezberci sistem özellikle speaking konusunda sizi yarı yolda bırakacağı için farklı öğrenim yöntemlerine odaklanmak, tek kaynaktan değil farklı farklı kaynaklardan yararlanmak işinizi daha fazla kolaylaştırır.

3 . İspanyolcayı Sadece Kursta Kullanmayın

İspanyolcanızı sadece kurslarda kullanmak ve günlük hayatınızın hiçbir alanında İspanyolcaya yer vermemek yapacağınız en büyük hatalardan biri. Tabii ki İspanyolca öğrenmenin en iyi yeri kursunuzdur ancak kursunuzda öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmek ve öğrendiklerinizi geliştirmek için İspanyolcayı günlük hayata da dahil etmeniz gerekir. Gün içinde bir arkadaşınızla sık sık İspanyolca diyaloglar kurmak, İspanyolca dizi ve filmler izlemek, İspanyolca kitap okumak İspanyolca öğrenmeyi pekiştirmek için yapabileceğiniz küçük desteklerden bazıları.

4 . Ana Diliniz İle Kıyaslama Yapmayın

Başlangıçta İspanyolcayı kendi ana diliniz ile kıyaslayarak öğrenmeye çalışmanız çok normaldir ama bunu bir an önce aşmalı ve İspanyolcayı farklı bir dil olarak görerek öğrenmeye o şekilde devam etmelisiniz. Eğer İspanyolcayı sürekli ana diliniz ile kıyaslarsanız İspanyolca dinleme ve konuşma becerisi edinemez, eğitiminizde önemli bir engel yaratırsınız.