TOEFL Nedir?

TOEFL, Test of English as a Foreign Language, daha çok yurtdışında okumak ya da yaşamak isteyenlerin girdiği İngilizce seviye anlama ve belirleme sınavıdır. Amerikan ve İngilizce eğitim veren üniversitelerin başvurularında ve kimi işyerlerinde talep edilen TOEFL sınavından geçerli not alabilmek için online TOEFL kursu 'na gitmenize gerek kalmadan eğitimlerimizden yararlanabilir, İngilizce seviyenizi Zozuq ile ilerletebilirsiniz. 

TOEFL Sınavının Biçim ve İçeriği

TOEFL sınavı genellikle üç farklı biçimde yapılır. Sınavın yapılış biçimi yapıldığı yere göre değişkenlik gösterebilir.

1 . Yazılı Test (TOEFL® PBT) : Testin internet üzerinden yapılamadığı sınav merkezlerinde ya da testi internet üzerinden tercih etmeyenler için uygulanan testtir. Bu testin diğer iki test türünden farkı daha çok sayıda soru içermesi ve yazılı kısmın puanının test kısmından ayrı değerlendirilmesidir.

2 . Bilgisayarlı Test (TOEFL® CBT) : Okuduğunu anlama, gramer bilgisi, dinlediğini anlama ve yazma yeteneklerini değerlenme gibi  farklı bölümden oluşan bilgisayarlı test adı üzerinde bilgisayar ortamında uygulanan testtir. Dinleme ve gramer bilgisi bölümlerindeki soruların güçlüğü, sınav boyunca verilen cevapların doğruluğuna bağlı olarak bilgisayar tarafından ayarlanır. Ancak bu test türü artık uygulanmamaktadır. Son test türü olan internet üzerinden test uygulamaya geçtiğinden beri bilgisayarlı test uygulaması son bulmuştur.

3 . İnternet Üzerinden Test (TOEFL® iBT) : 2006 yılından beri uygulanan internet üzerinden test türünde dil bilgisi bölümü kaldırılmış bunun yerine konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Sınav yine okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere  bölümden oluşur.

Yazılı test, TOEFL PBT (paper-based test), süre olarak 2 saat 20 dakika ila 2 saat 30 dakika arasında değişmektedir. İnternet üzerinden test, TOEFL iBT (internet-based test) ise süre olarak 3 saat 10 dakika ile 4 saat 20 dakika arasında değişmektedir. Dünya genelinde 165 ülkede düzenlenen TOEFL iki haftada bir yapılmaktadır. Öğrenciler bu sınava istedikleri zaman, istedikleri kadar girebilirler. 

TOEFL Sınavında Başarılı Olmak için Ne Yapmalı?

TOEFL sınavında başarılı olmak isteyen kişilerin İngilizce konusunda belirli bir seviyede olması şart. İngilizce konusunda belirli bir seviyede olmak için ise öğrencilerin düzenli ve sistemli çalışması gerekir. Zozuq ile aldığınız TOEFL'a hazırlık online kursunda okuma, dinleme, konuşma ve yazma pratiklerinizi geliştirebilir, İngilizce seviyenizi TOEFL'da başarılı olabilecek seviyeye yükseltebilirsiniz.