Türkçe Öğrenirken Yapılan 4 Hata

Sıfırdan Türkçe öğrenmeye başladığınızda başlangıçta birçok hata yapmanız normaldir. Kimse ilk kez denediği bir işte bir anda başarılı olamaz. Deneme yanılmalar, sık sık hata yapmak ve bu hatalardan ders alarak ilerlemek sürecinizin en önemli adımları. Türkçe öğrenmeye başlamadan önce yapabileceğiniz bazı hataları ve bu hataları yapmamak için ne gibi şeylere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için yazdık. Keyifli okumalar!

Türkçe Öğrenirken Yapılan Hatalar

1 . Dilbilgisi Kurallarına Odaklanmak

Türkçe konuşmaya çalışırken yalnızca gramere odaklanmak konuşma becerinizi önemli bir ölçüde geriye çekebilir. Çünkü konuşurken genellikle dilbilgisi kurallarını düşünmeye vaktiniz olmaz, dil olduğu gibi konuşulur. Bu yüzden günlük konuşma dili içerisinde Türkçe dilbilgisine takılmamak, akışına bırakarak konuşmak daha etkili olacaktır.

2 . Ezbere Çalışmak

Türkçe öğrenirken yapılan hatalardan belki de en büyüğü ezbere çalışmak. Sadece ezberleyerek ilerlemek konunun özünü öğrenmenizi engeller, sizi sınırlandırır, gelişimizi olumsuz etkiler. Ezbere bir şey yapmak yaptığınız şey hakkında düşünerek o işi geliştirmenizin önüne geçer. Bu yüzden her işte olduğu gibi Türkçe öğrenirken de ezberden uzak durmak, ezberleyerek değil öğrenerek ilerlemeye çalışmak önceliğiniz olmalı.

3 . Sadece Kitaplara Bağlı Kalmak

Sadece ders kitapları ile belki Türkçe'nin temel kurallarını öğrenebilirsiniz ama Türkçe'yi günlük hayatınıza yerleştirmeyi öğrenemezsiniz. Türkçe öğrenebilmek için sadece kitaplardan değil farklı birçok kaynaktan yararlanmanız gerek. Tek bir kaynağa değil farklı kaynaklara başvurduğunuzda Türkçe öğrenme süreciniz de hızlanacak ve güçlenecektir. 

4 . Konuşmaktan Korkmak

Özgüven eksikliği, Türkçe konuşmaktan diyalog kurmaktan korkmak bu süreçte yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri olur. Bunu çözmenin en kolay yollarından biri sık sık pratik yapmak, hatalarınızı not alarak bu hataları bir sonraki konuşmalarınızda tekrarlamamaya çalışmak olmalıdır. Zozuq size bu aşamada harika bir pratik desteği sağlayarak konuşma korkunuzu yenmenizi ve Türkçe öğrenme aşamasında özgüven kazanmanızı sağlıyor. Zozuq ile yapacağınız Türkçe dil pratikleri sayesinde zamanla daha rahat ve daha kolay Türkçe konuşmaya başladığınızı fark edecek, online Türkçe kursu almanın Türkçe öğrenme aşamasında size ne kadar fayda sağladığını deneyimleyeceksiniz.