Yabancı Dil Eğitiminde Dinlemenin Önemi

Dilsel becerilerden biri olan dinleme, yabancı dil eğitiminde büyük önem taşır. Birçok insan ''anlıyorum ama konuşamıyorum.'' savını öne sürse de aslında malesef dinleme, dinlediğini anlama ve yorumlama etkinlikleri konusu birçok insanın online yabancı dil eğitiminde genellikle geride kalan konular arasındadır. Listening alanında ilerlemek ve dinlediğini eksiksiz anlayabilecek konuma gelebilmek için listening pratikleri yapmak çok önemlidir. 

Listening Neden Önemlidir?

Yeni bir yabancı dil öğrenmeye karar verdiyseniz bu dil özelinde tüm gereklilikleri yerine tam olarak getirmelisiniz. Writing, speaking ve listening çalışmalarının her biri aynı önemi taşır. Özellikle yabancı dil öğreniminde dinleme ve dinlediğini anlama dil öğreniminin temel yapı taşıdır. Doğru bir şekilde dinleyip anladığınızda doğru bir şekilde konuşmaya başlarsınız. Örneğin öğrendiğiniz dile ait kelimelerin söyleniş şekli yani telaffuzu çok önemli bir konudur. Bunu doğru bir şekilde yapabilmek için doğru bir şekilde duymanız ve dinlemeniz gerekmektedir.

Yabancı Dil Eğitiminde Dinleme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

1 .  Aktif Dinleyici Olun

Sadece öğrenmek için listening pratikleri yapmayın. Sürecin içerisine aktif bir şekilde dahil olun. Mesela bir podcast ya da video dinlediyseniz sonrasında orada dinlediklerinizi bir kağıda yazın ve podcasti tekrar dinleyerek yazdıklarınızı kontrol edin. Son olarak ise metni kendiniz okuyun ve telaffuzunuzu dinlediğiniz kaynak ile karşılaştırın.

2 . Kendi Dilinize Çevirmeyin

Yabancı dil eğitimlerinde yapılan en önemli hatalardan biri dinleme pratiği yaparken cümleleri kendi dilinize çevirmektir. Özellikle dinleme esnasında anlamadığınız kelimeler ile karşılaşıyorsanız bunu daha fazla yapmaya çalışır ama daha fazla zorluk çekmeye başlayabilirsiniz. Özellikle biriyle konuşmaya çalışırken cümleleri çevirmeye çalışmadan akışına bırakarak dinlemeye çalışın. İşe yaradığını fark edeceksiniz!

3 . Anahtar Kelimelere Odaklanın

İlk dinleme pratiklerinizde duyduğunuz her şeyi anlayamayacak, ne konuşulduğunu tam olarak çıkaramayacaksınız. Ancak burada eğer anahtar kelimelere odaklanmayı öğrenirseniz tüm cümleleri anlamasanız bile anahtar kelime sayesinde genel metni anlayabilirsiniz. Örneğin dinlediğiniz bir metin ya da cümlede ''tatil'' , ''yaz'' , ''İtalya'' anahtar kelimelerini anladıysanız cümlenin yaz tatilinde İtalya'ya gitmek üzerine olduğunu çıkarabilirsiniz. Listening geliştirme aşamasında bu tip küçük noktalar çok işinize yarayacak ve bir süre sonra artık cümlelerin tamamını daha rahat ve daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.