Yabancı Dil Öğrenirken Konuşma Kaygısı ile Nasıl Başa Çıkarız?

Yabancı dil eğitiminde konuşma kaygısı hemen hemen herkesin yaşadığı problemlerden biri. Yabancı dil eğitiminin önündeki en büyük engellerden biri olan bu kaygı akıcı bir şekilde konuşmayı engellemekle kalmaz bunun yanı sıra kişinin kendine olan güvenini de kaybetmesine yol açabilir. Online yabancı dil öğrenirken eğitim gruplarında yaşanan stres, kaygı, korku gibi olumsuz durumlar beynin normal fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyerek kişinin konuşamamasına kendini ifade edememesine neden olur. Peki yabancı dil öğrenirken yaşanan konuşma kaygısı ile nasıl başa çıkılır? Bu tip kaygı durumları karşısında nasıl hareket edilmelidir? 

Konuşma Kaygısı ile Başa Çıkmanın Yolları

1 . Herkesin Hata Yapabileceğini Unutmayın

Konuşma kaygısı yaşamanın en temel sebeplerinden biri hata yapmaktan korkmaktır. Unutmayın ki kimse bir işi tek seferde başarmaz ve yabancı dil öğrenirken herkes hatalar yaparak ilerler. Özellikle telaffuz hataları başlangıç döneminde herkesin yaptığı hatalardandır. Ayrıca hata yapmak yanlışlarınızın ve neleri düzeltmeniz gerektiğinin farkına varmanızı sağlayarak bunları bir daha yapmamanıza yardımcı olur. 

2 . Her Fırsatta Pratik Yapın

Zozuq'tan aldığınız online dil kursu sizlere çok sayıda dil pratiği yapma imkanı sunar ama eğer daha rahat ve daha akıcı bir şekilde konuşmak ve bunu hızlandırmak istiyorsanız dersleriniz dışında da bulduğunuz her fırsatı pratik yaparak değerlendirmeniz gerekir. Gün içinde ev arkadaşınız ya da aileniz ile sık sık dil pratiği yapmak, öğrendiğiniz dil özelinde chat yapmak, yabancı dil metinleri yüksek sesle okumak gibi çeşitli yöntemler dil pratiğinizi geliştirerek derslerinizde daha hızlı ilerlemenizi ve konuşma kaygınızı yenmenizi sağlar. 

3 . Dinleme Becerisini Geliştirin

Yeni bir dil öğrenirken başlangıçta duyduğunuz kelimeleri tam olarak anlayamamanız ya da okuduğunuzu doğru telaffuz edememeniz çok normaldir. Dinleme becerisini geliştirmek konuşmanızı sağlamlaştırmak için yapabileceğiniz en doğru şeylerden biri. Kendinizi öğrendiğiniz yabancı dile maruz bırakarak gün içinde sürekli dinleme pratikleri yapmak dil bilginizi de o ölçüde artırır. Bu yüzden sık sık podcastler dinleyebilir, izlediğiniz film ve dizileri öğrendiğiniz dilde alt yazılı izleyebilirsiniz.